BP Riduttori – Mellaredo di Pianiga (VE)
BP Riduttori – Mellaredo di Pianiga (VE)

Geleneksel dişli üreticisi

Deneyim, uzmanlık, ürün çeşitlemesi, Venedik’teki aile şirketi BP Riduttori’nin üç dayanak noktasını oluşturuyor. Taşımacılık, demiryolu ve eczacılık sektörlerindeki birçok tanınmış firma, küçük bir şirket olmasına rağmen köklü bir bir teknik uzmanlığa sahip BP Riduttori’ye geniş bir dişli ve dişli dişleri yelpazesinin tedariğinde güveniyor.

1968 yılında kurulan şirket, yüksek kalitede dişli ve şanzıman üretiyor. Şirket, büyük partiler yerine müşterilerin tasarımına ya da bir numuneye göre küçük partiler haline dişli üretimi konusunda geliştirdiği uzmanlığı zaman içerisinde pekiştirdi. BP Riduttori ürünlerinin bu kadar çeşitli olması ve en yaygın olarak kullanılan düz dişli ve helis dişliden Gleason spiral konik dişliye, diferansiyel redüktör dişlisinden konik dişli, sonsuz vida, tahrik mili, şanzıman hız yükseltici, açılı dişli üniteleri ve sonsuz vidalı krikolara kadar geniş bir dişli yelpazesini kapsamasının nedeni budur.

Şirketin ikinci nesil sahibi ve teknik müdürü Federico Bortolami bunu şöyle ifade ediyor: “Dişliler gerçek dünyada oldukça geniş bir uygulama alanına sahip; ve çeşitlilik, özel olarak belirlenen gereksinimleri de karşılamak için gerekli. Dişlinin, bir bileşeni olduğu kinematik sistem nispeten basit özelliklere sahipse, doğrudan raftaki dişlileri kullanabilirsiniz. Ancak, sistem karmaşıklaştıkça ve hassasiyet gereksinimleri arttıkça özel dişli profilleri ve kaplinlerin kullanımı gereklihale gelir. Bu tür dişliler doğru ve etkin hareket aktarımı sağlarken aşınmayı, gürültüyü ve hassasiyet kaybını en aza ind rir. Sonuç olarak mekanik tasarımcı, dişli geometrisini, dişliyi tutacak olan makine özelliğinin bir işlevi ol rak ortaya çıkarır. En geleneksel ancak gitgide zorlu hale gelen aktarma organı uygulamalarından eczacılık sektöründe kullanılan yüksek hassasiyetli cihazlara, jiro kontrol mekanizmalarına kadar hepsinin farklı özellik ve gereksinimleri bulunmaktadır.

“Şirket olarak, seri üretime hız vermek yerine, 40 yılı aşkın deneyimimizi, tasarım ve üretim aşamalarında özel bileşenlere ve danışmaya gerek duyanlara sunmak istedik. Genellikle müşterilerimizin teknik departmanlarını, daha tasarım aşamasındayken en iyi çözüm için destekliyoruz. Nadiren de olsa, geometri özellikleri ya da matematiksel modelleri bilinmediği için tersine mühendislik gerektiren durumlarda, yeni üretim ve muhtemel değişiklikleri gerçekleştiriyoruz.”Print Print