Bombardier - Bautzen
Case Study Bombardier - Bautzen

Tramvay Yapımında Taşınabilir Metroloji

Doğu Almanya’nın Bautzen şehrindeki Bombardier Transportation, toplu taşımacılık yönünde gitgide artan talebi karşılayabilmek için dünyanın her yerine tramvay üretimi yapıyor. Tasarım, çevreye uyumluluk ve emniyet; yeni tramvay şartnamelerinde öncelikle şart koşuluyor. Bu üstün gereksinimleri karşılamayı amaç edinen Bombardier, Hexagon Metrology’nin sağladığı mobil 3 Boyutlu ölçüm sistemleriyle Bautzen fabrikasında kaliteyi güvence altına alıyor.

Kentsel alanların çoğunlukla karmaşık olan coğrafi yapısı, tramvay ve hafif demiryollarını vazgeçilmez kılıyor. Modern şehir yaşamının sembolü haline gelen bu araçlar, kentsel alanlarda yapılan yolculukların yoğun trafik arasından kolaylıkla ve hızla akıp gitmesine olanak tanıyor. Bautzen’de 1896 yılından itibaren tramvay üretiliyor. Tramvaylar, ilk zamanlarda enerjilerini bugün olduğundan farklı bir şekilde sağlıyorlardı: hava hatları yoktu, onun yerine buharla çalışıyor veya atlar tarafından çekiliyorlardı.

Bombardier Transportation’un modern tramvayların geliştirilmesi ve yapımında ele alması gereken konular, sadece insanların A noktasından B noktasına taşınmasıyla ilgilenen toplu taşımacılığın ilk zamanlarıyla büyük tezat oluşturmaktadır. Alçak tabanlı üretim ve sessiz çalışma, çağdaş kabinlerden beklenen özelliklerden yalnızca ikisidir. Ayrıca, kentsel ulaşım operatörleri; yüksek güvenilirlik, minimum bakım ve düşük enerji kullanımına özellikle ilgi göstermektedir.

Kalite: Mükemmel Parçaların Toplamı
Bombardier, tramvay üretiminde hassasiyete büyük önem vermektedir. Ancak taşıtların uzun çalışma ömrü ve dolayısıyla rekabet gücü parçaların tek tek ne kadar kaliteli olduklarına nasıl monte edildiklerine bağlıdır. Bautzen Works firmasının ölçüm sorumlusu Peter Haase, üç boyutlu ölçüm ihtiyaçları için taşınabilir bir koordinat ölçüm cihazı gerektiğinde ROMER Absolute Arm’ı tercih etmiştir.

Ölçüm için gelen parçalar yeni bir ürün tanıtımının hazırlığından önce sıkı bir kontrole tabi tutulmalıdır. Peter Haase bu durumu şu şekilde açıklamaktadır: “Daha sonrasında tasarım ve ölçüm verilerini karşılaştırmak için çeşitli ölçüm noktaları belirleriz. Eğer parçamızın tolerans dışında olduğunu anlarsak, belirlenen kusuru ortadan kaldırmak için üretimin mümkün olan en erken aşamasında müdahale edebilmekteyiz.” Bombardier’in sahip olduğu 3,5 m ve 4 m’lik ROMER ölçüm kolları ile büyük ebatlı parçaların ölçümleri kolaylıkla yapılabilmektedir.

Bize Ulaşın

>> İlgili kişiler

Burada Bölgeniz için Satış, Servis ve Destek iletişim bilgilerini bulacaksınız

>> İstek Formu

İstek Formunu doldurarak bize ulaşınPrint Print