Optiv için Sensörler
Sensors for Optiv
Çoklu sensör teknolojisinin avantajları. Temaslı ve temassız ölçüm sensörlerinin kombinasyonu sayesinde, Optiv ölçüm makineleri birçok sensörün avantajlarını tek bir çoklu sensör sisteminde bir araya getirmektedir. Artık bir parça üzerinde bir çok farklı ölçüm görevini her görev için gerekli sensörü kullanarak – tek bir kıskaca alma operasyonu ve tek bir ölçüm süreci kullanarak gerçekleştirmek mümkün. Çoklu sensör teknolojisi farklı ölçüm makinelerine yatırım yapma ihtiyacını da büyük oranda ortadan kaldırır. Sistemlerin modüler tasarımı aynı zamanda gelecekteki ölçüm görevleri için de tüm olasılıkları açık bırakır.


Görüş Sensörü


Görüş sensörü Optiv ölçüm makineleri için görüntü işleme ölçüm sensörüdür. En sıkı toleranslara tabi olan en küçük özellikler üzerinde temassız ölçümler gerçekleştirerek prob ile başarılamayacak türde görevleri başarırken ölçülen parça üzerinde mekanik probların genelde neden olduğu deformasyonlardan da kaçınır. Ölçülen nesne lens üzerinden bir matris kamera (CCD kamera) ile görüntülenir. Optik sinyaller bir dijital görüntüye dönüştürülür ve ölçülen noktaların koordinatlarını hesaplamak üzere PC-DMIS Vision ölçüm yazılım paketindeki görüntü işleme rutinleri tarafından işlenir.


» Daha fazlası
Lensten Geçen Lazer (TTL lazer)


TTL lazer ve görüntü işleme görüş sensörü tek ve aynı optik yolu paylaşırlar ("Lensin içinden"). Eş eksen prensibi kamer ve lazer arasında akıcı bir geçiş sağlar. Bu konseptte iki sensör arasında bir ofset mevcut olmadığından, X yönünde herhangi bir ölçüm aralığı kaybı olmaz ve kalibrasyon en aza indirilir.


» Daha fazlası
Kromatik beyaz ışık sensörü (CWS)


Kromatik beyaz ışık sensörü (CWS) yüksek verimliliğe sahip bir tarama sensörüdür. Eş odaklı ölçüm prensibine dayanmaktadır ve kromatik derinlik taramasını kullanarak çalışır. Bu teknik beyaz ışığı dalga boyuna göre diferansiyel olarak kıran ve bu sayede mesafe ölçümlerini gerçekleştiren özel bir lens kullanmaktadır. Dolayısıyla sistem çözünürlüğü, ölçülen parçanın üzerinden yansıyan ışığın yoğunluğuna bağlıdır.


» Daha fazlası


Print Print